Jdi na obsah Jdi na menu
 

Black Devil

648913.jpg

 

Jméno     Black Devil

Plemeno     Fríský kůň

Pohlaví     Hřebec

Narození     15.5.2005

Matka     Gipsy

Otec     Dux

Povaha     Chytrý, rozvážný, soustředěný občas svéhlavý

Zaměření     drezura, chov

Počet potomků     3

Majtel     Katka

 

Dovednosti

   -   3/5

 

Majetek

Sedlo    

Uzda    

Třmeny    

Ohlávka    

Deka      1

Sada čištění    

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

lololiki

(majka, 8. 12. 2013 15:51)

ahojky vy jste sakra dobrý s koňmi

Péče

(Katka, 7. 8. 2011 15:40)

Brzy ráno ještě za tmy jsem přijela do stájí. Zavedla jsem kolo do klubovny, vzala si čistění a vyšla na dvůr. Mohlo být maximálně půl šesté. Mám ráda ty chvíle kdy jsem ve stáji úplně sama. Celý areál osvětloval pouze stříbřitý měsíc. Vběhla jsem do stáje. Nedavno jsme ji rozšířili o deset boxů. Někteří koně ještě dřímali. Šla jsem uličkou. Jen tak zběžně jsem se koukala do boxů. U Giulie jsem se na minutku zastavila. Giulie ležela v rohu boxu a u jejích nohou dřímal Narcis. Giulie vstala a Narcis se probral. Zamžoural očima a postavil se na nohy. Šla jsem dál. Devil stál v boxu a jakmile mne uviděl zářil štěstím. Už dlouho jsme se neviděli. Na boxe měl Devil pověšenou ohlávku s vodítkem. Nasadila jsem mu je a přivázala ho. Vyndala jsem z boxíku hřbílko. Devil stál a ani se nehnul. Pokračovala jsem tvrdým kartáčem a potom následoval měkký kartáč. Devil se začal ošívat. Otřela jsem mu houbičkou nozdry a oči a vzala do ruky háček. Postavila jsem se k pravé přední noze a sjela po ní dolu. Devil ji vzorně podal. Očistila jsem kopyto kartáčem a vybrala z něj špínu. Přešla jsem k levé přední noze. Tu už Devil zvednout nechtěl. Tlačila jsem na něj a snažila se silou zvednout kopyto ze země. Po několikaminutovém snažení jsem konečně kopyto zvedla. Vybrala jsem z něj špínu a očistila ho kartáčem. Ke konci mi Devil vyškubl kopyto z ruky a dupl s ním o zem. Naneštěstí pro mne jsem v té čáti kde Devil dupl měla nohu. ,,Jáu!" zařvala jsem a nadzdvihla tvrdé kopyto z mého palce. Za trest jsem Devila po očistě neodvázala. Přinesla jsem kbelík zrna a seno. Připravila jsem to lákavě do žlabu a síťky ale Devila nechala přivázaného daleko od těch dobrot. Devil chvíli trhal vodítkem, přešlapoval a potom se pokusil vodítko překousat. Nechala jsem ho takhle jen několik minut a potom jsem ho pustila. Zatímco jedl zametla jsem uličku. Ještě jsem zaběhla do klubovny abych se nasnídala. Když jsem popíjela čaj přišel pan stájník. Dnes tu byl brzy a když jsem se ho na to zeptala odpověděl, že asi za čtvrt hodinky mají přivést nového koně. Tu čtvrt hodinku jsme pro nováčka připravovali box. Akorát jsem urovnala podestýlku a na dvůr přijelo auto. Z přepravníku vykráčel krásný Hafling. Převzala jsem od muže vodítko a pan stájník mu za koně zaplatil a domlouval si s ním nějaké další obchody. Raději jsem odvedla haflinga do boxu. V boxu měl připraveny dobroty v podobě zrna mrkví jablek a sena. Nechala jsem ho v boxu a šla pustit Devila na louku. Poté jsem musela ze stáje odjet. Ještě jsem se vrátila navečer do stájí a zavedla Devila do boxu. Vyčistila jsem ho a dala mu večeři.

Péče

(Katka, 18. 6. 2011 8:48)

Brzy ráno jsem odemkla dveře od stáje.Ovanula mne vůně sena a koní.Nejkrásnější vůně světa pomyslela jsem si.Venku zrovna vycházeli první paprsky slunce ale přece jenom byo ještě šero.Šla jesem tiše poloprázdnou stájí, kterou jsme nedávno rozšířili asi o 10 boxů.Tajemný box byl tentokráte tichý, tmavý a prázdný.Za několik okamžiků jsem otevírala dveře od Black Devilova boxu.Blackey mě hned začal šacovat bundu.Za několik vteřin našel to co hledal - Jablko na snídani.Po zlikvidování mé malé snídaně se mi Black Devil zahleděl do očí.Pohlédla jsem na něj a sklouzla rukou po jemné hřívě.Vybjehla jsem z boxu a za chvíli jsem se vracela s kyblíkem ovsa a mrkví.Vysypala jsem obsah kyblíku do žlabu a jemně hladila snídajícího Devila po hřívě a po pleci.Když Devil dosnídal nasadila jsem mu odlávku a připnula vodítko.Vyvedla jsem hřebce do ohrady.Akorát přijížděl pan stájník a jelikož Devil zmizel za horizontem šla jsem pomoci panu stájníkovi.Za několik hodin byla většina koní nasnídaná a puštěná do ohrady.Potom jsem začala kydat.Asi ve tři hodiny odpoledne byly všechny boxy vykydané a připravené na příchod koní.Já jsem si však uvědomila že jsem od rána nic nejedla a rychle jsem spěchala do klubovny.Ve skříňce jsem našla polévku ze sáčku a po čtvrté hodině jsem byla připravena n další práci.Měla jsem zamést ve stáji a na dvoře.Mohlo být tak 6 hodin když jsem zavedla Devila zpět do boxu.Přinesla jsem mu večeři a celkého ho důkladně vyčistila a pročesala.Asi na sedmou hodinu jsem se s ním rozloučila a pospíchala domu.

Péče

(Katka, 12. 6. 2011 17:01)

Potom co jsem se postarala o nováčka Lotara jsem vklouzla do Devilova boxu.Hřebec už mne znal a proto zůstal klidný.Hladila jsem ho po dlouhé hřívě a po chvíli jsem byla rozhodnuta naučit se na něm jezdit.Vyčistila jsem mu srst a tentokrát i kopyta a skočila do sedlovny pro sedlo, uzdu a další k jízdě potřebné věci.Cestou k Devilovu boxu jsem narazila na stájníka a zeptala se ho jestli by mne mohl naučit na koni.Stájník však měl plné ruce práce a zrovna měl zaučit jakousi holku v drezuře.Poslal mne tedy za jednou brigádnicí.Našla jsem ji u skladu krmiva.Jmenovala se Tereza.Mohlo jí být tak 16 let a měla černé vlasy na rmena.Prozradila jsem jí že ač jsem majtelkou stáje asolvovala jsem pouze 5 lekcí v jízdě na koni a pokročila jsem teprve do klusu.Tereza mne ochotně zavedla do stáje k mému hřebci.Jakmile byl Black Devil osedlán šla jsem s Terezou do vedlejšího boxu kde odpočívala Amely.S Amely jsem ještě neměla tu čest a znala jsem ji pouze od vidění když jsem šla kolem jejího boxu.Od Terezy jsem se dozvěděla že je Amely velice svéhlavá a temperamentní klisna a že raději jezdila na Devilovi.Teď když Devil patří mě může jezdit pouze na Amely jelikož Giulie je březí a teprve včera sem začali vozit nováčky, kteří si zde nejprve musejí zvyknout.Zatímco Tereza sedlala neposednou klisnu vyprávěla mi jak každý den sní o tom aby měla svého soukromého koně.Popisovala mi co by s ním všechno dělala a že by určitě vyhrála bezpočet závodů.Ale hned jak to dořekla zavzlikala že na osobního koně nemá peníze a na většinu závodů pouští pouze majtele se svími koňmi.Když byli oba koně připraveni vyvedli jsme je na dvůr.Na dvoře jsme nasedli a k jízdárně jsme šli krokem.Pan stájník byl v jízdárně s jakousi světlovlasou dívkou, které nemohlo být víc jak 10 let.Seděla na krásém ryzém koni s nadýchanou dlouhou hřívou.Nebylo pochyb že kůň patřil jí.Stájník na holku cosi řval a ona řvala zase na něj.Při každém kroku kopla holka koně do slabin a strhl se další řev.Chudák kůň projelo mi hlavou.V jízdárně jsme si zkusili lehký klus a krok.Procvičili jsme si základní ovládání koně a za hodinku jsme vyšli s koňmi k lesu.Šli jsme raději celou cestu krokem a za 3 hodiny jsme opět stanuli před stájemi.Poděkovala jsem Tereze a zavedla Devila do boxu.Vyčistila jsem ho, vykydala jsem ho a dala jsem mu večerní jídlo.Pomazlila jsem se s ním a šla jsem domů.

Péče

(Katka, 9. 6. 2011 19:27)

Přijdu do stáje, ve které jsem nedavno vyklízela ohromný nepořádek a zamířila k Black Devilovu boxu.Šla jsem nesměle uličkou, kterou lemovaly prázdné opuštěné boxy.Nahánělo to až hrůzu.Byla jsem asu v půlce své cesty když tu najednou jsem zahlédla v jednom z opuštěných boxů světle bílého, skoro průsvitného koně.Zastavila jsem se a nechápavě zírala na podivný zjev.Kůň stál nehnutě jako socha.Existoval vůbec? Asi po minutě se na mne kůň ohlédl a několik sekund nato zmizel.Samozřejmě jsem se strašlivě lekla a kraped poostoupil dozadu.Jako v transu jsem pořád koukala na box, který byl zase opuštěný.Probralo mne až hlasité zařehtání.Nebyl to Devil? projelo mi hlavou a raději jsem šla a snažila jsem se na podivný zážitěk zapomenout.Před Devilovým boxem jsem se zastavila.Black Devil si mne nedůvěřivě změřil pohledem a když jsem otevřela box ucouvl do kouta.,,Nemusíš se mne bát."pošeptala jsem jemně.Několikrát jsem Devila pohladila po hlavě a poplácala po krku.Potom jsem se chopila kartáče a začala jsem ho čistit.Devil měl napnutý každý sval ve svém těle a občas bojásně zafrkal.Rozhodla jsem se nemanipulovat s ním příliž dlouho protože mne nezná a bojí se mne.Proto jsem ho vyčistila jen na rychlovku a nohy jsem mu vůbec nepřejížděla aby mne z nedůvěry nekopl.Stájník říkal že je Devil vůči nově příchozím nedůvěřivý ba i dokonce agresivní a proto k němu nikdy nepouští nováčky a malé děti.Ale co mi zbývalo.Hodně jsem přemýšlela o instrukcích pana stájníka a přitom jsem šla s kbelíkem pro vodu.Devil ponořil čumák do kbelíku a hltavě pil.Když byl kbelík skoro prázdný a Devil už neměl žízeň vylila jsem zbytek z kelíku do pítka a sáhla po hlávce a vodítku.Mohlo být maximálně 6 hodin ráno.Zatím co jsem Black Devila vedla směrem k ohradě zapřemýšlela jsem pořádně o háhadném jevu, který jsem viděla ráno za šera v boxu.V celém areálu jsem byla úplně sama jelikož stájník chodí do stájí až na půl sedmou a ostatní pomocníci od sedmi.Pustila jsem Black Devila dovnitř a zašla mu vykydat box.Poté jsem s panem stájníkem a ostatními pomosníky a brigádníky pokračovala a do pozdního odpoledne na opravách všech budov.Asi v pět hodin jsem zašla pro Devila a po krátkém přesvědčování jsem mu připnula vodítko a vedla ho do boxu.Ještě jsem mu nasypata do žlabu kyblík zrna a do sítě mu dala kupu sena.Pohladia jsem ho po jemné srsti a ještě mu krapet pročísla hřívu.Potom jsem se s ním rozloučila a šla domu.